2014-02-13
Trybunał twierdzi, że linkowanie oraz embedowanie jest w zasadzie legalne.

Autorem tego wpisu jest Wiktor Rainka.

W dniu dzisiejszym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) stwierdził, że zamieszczanie linków oraz embedów do utworów jest co do zasady legalne. Rozstrzygnięcie to może mieć ogromne znaczenie również dla polskiego e-biznesu.

Do sprawy Svensson nawiązywałem już w ramach poprzedniego wpisu dotyczącego linkowania oraz embedowania. Dzisiejszy wyrok TSUE potwierdził moje przypuszczenia, że: linkowanie oraz embeddowanie zostaną potraktowane w ten sam sposób oraz nie zostaną uznane za naruszenie praw do utworu, do którego się odnoszą.

W ramach wyroku TSUE stwierdził, że zarówno linkowanie, jak i embedowanie nie stanowi „publicznego udostępniania” („communication to the public”) utworów w świetle Dyrektywy 2001/29. Głównym argumentem uzasadnienia wyroku jest stwierdzenie, że takie udostępnienie nie jest skierowane do „nowej publiczności” („new public”), ponieważ te same osoby mogły zapoznać się z utworami na stronie pierwotnej.

Jako jedyny wyjątek od powyższej zasady wskazano linkowanie/embedowanie do utworów udostępnianych pierwotnie na stronach, do których dostęp mają wyłącznie subskrybenci, w przypadkach, gdy linking/embeding umożliwiałby ominięcie tejże subskrypcji.

Zamieszczenie linków/embedów do takich utworów mogłoby być zdaniem TSUE ich publicznym udostępnieniem w świetle Dyrektywy 
Podsumowując, w świetle omawianego wyroku:

  1. Linkowanie / embedowanie do utworów zamieszczonych na innych stronach internetowych nie stanowi naruszenia autorskich praw majątkowych do tych utworów;
  2. Wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja gdy dostęp do utworów na stronie pierwotnej jest ograniczony np. wymaga dokonania opłaty. W takiej sytuacji wykorzystanie linkowania / embedowania  w sposób umożliwiający zapoznanie się z utworem bez tych ograniczeń (np. opłaty) będzie stanowić naruszenie praw autorskich do tych utworów.

Co to oznacza dla e-biznesu prowadzonego w Polsce?

Przede wszystkim spokojnie spać mogą wszyscy linkujący lub embedujący do utworów zamieszczonych bez ograniczeń na portalach typu youtube.

Wyrok ten umożliwia też potencjalnie obronę usługodawców internetowych, których działalność polega na zamieszczaniu linków / embedów do utworów np. artykułów, znajdujących się na stronach osób trzecich, co może jednak przysporzyć zmartwień uprawnionym np. internetowej prasie.

Wyrok nie dotyczy ochrony dóbr osobistych

Na zakończenie warto podkreślić, że wyrok w sprawie Svensson dotyczy wyłącznie kwestii naruszenia autorskich praw majątkowych, a nie naruszenia dóbr osobistych (dobrego imienia, wizerunku itp.).

Zastanawia mnie jednak czy wyrok np. stosowany per analogiam nie przełoży się na zmianę orzecznictwa sądów polskich także w zakresie tych dóbr. Dotychczas orzecznictwo polskie uznawało najczęściej, że zamieszczenie linka do treści naruszających dobra osobiste stanowi ich naruszenie. Postaram się omówić tę kwestię w ramach kolejnych wpisów.


Komentarze
Krzysztof | Konsument w sieci: Czyli wniosek z tego taki, że jak opublikuje na stronie internetowej link do artykułu w Gazecie Wyborczej z poziomu wyszukiwarki Google (powoduje to ominięcie Paywall'a) to mogę być oskarżony o naruszenie praw autorskich :)
2014-02-19

Wiktor Rainka: Zgodnie z Wyrokiem zamieszczenie linku umożliwiające zapoznanie się z treścią z ominięciem ograniczeń "właściciela" to komunikowanie tzw. "nowej publiczności" ("new public"), a wtedy mamy do czynienia z naruszeniem praw autorskich. Pytanie tylko co w sytuacji gdy link przekierowuje do konkretnego artykułu np. w dzienniku internetowym ale żeby zobaczyć jego treść należy dodatkowo zarejestrować się lub uiścić opłatę (tak jest np. w Rzeczpospolitej). Wtedy w mojej ocenie do naruszenia nie dochodzi.
2014-02-20

kris: A co w sytuacji gdy linkuje do utworów z tzw url shortenerów??
2014-02-24

Wiktor Rainka: Rozumiem, że chodzi Panu o skrócone wersje linków. Trybunał nie rozważał tej kwestii ale w mojej ocenie powinno być to traktowane tak samo jak każdy inny linking/embeding
2014-02-24

Maggi: Zaczęłam prowadzić bloga o muzyce. Chciałabym umieszczać w nim oficjalne teledyski do piosenek z Youtube z kanałów wytwórni płytowych lub np. VEVO (czyli legalnych) w takiej formie, aby na moim blogu był dostępny player Youtube umożliwiający obejrzenie danego teledysku bezpośrednio z poziomu bloga. Czy dobrze zrozumiałam, że mogę to robić legalnie? (Oczywiście przy playerze napiszę słownie, że poniżej zamieszczam oficjalny teledysk udostępniony przez użytkownika blablablaVEVO na Youtube). Czy lepiej umieścić jedynie klikalny link, który po kliknięciu przekieruje czytelnika do serwisu Youtube, aby tam - bezpośrednio w źródle - mógł sobie obejrzeć ten teledysk? Proszę o odpowiedź.
2014-03-23

Wiktor Rainka: W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej takie zamieszczenie nie stanowi publicznego udostępniania utworu. W przypadku ew. roszczeń mogłaby więc Pani powołać się na wyrok opisany we wpisie. Dodam, że zdaniem Trybunału Sprawiedliwości nie ma szczególnej różnicy pomiędzy embedowaniem, a zamieszczeniem "zwykłego" linku.
2014-03-24

Karol: Witam serdecznie, Panie Wiktorze, przyjemnie czytać rzeczowe analizy zagadnień, które w Polsce nadal błądzą w gąszczu interpretacji. Proszę o potwierdzenie, czy dobrze rozumuję: Wyrok TSUE pozwala na embedowanie właściwie wszystkich treści, do których dostępu sam autor nie ogranicza. Czy w takim razie sytuacja, w której jakiś serwis internetowy zamieszcza jedynie embedowane treści z wielu innych serwisów dajmy na to blogów, YT, portali informacyjnych itd. (jednocześnie zarabiając np na reklamach) jest "legalna"? Czy w takim przypadku ma zastosowanie prawo cytatu, w tym cytatu słowno graficznego i jedynie do cytatu może się ograniczać? Czy też nie ma tutaj żadnych ograniczeń? (pomijam kwestie naruszeń dóbr osobistych). Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam! Karol
2014-04-08

Wiktor Rainka: Tak jak napisałem w poprzednim komentarzu, zgodnie z omawianym wyrokiem zamieszczenie embeda nie stanowi publicznego udostępniania utworu. Oznacza to, że w przypadku embedowania do treści z innych serwisów (z wyłączeniem takiego embedowania, które omijałoby dodatkowe wymogi jak rejestracja/ płatność o czym we wpisie) nie dochodzi od naruszenia autorskich praw majątkowych. Skoro więc nie w ogóle nie ma korzystania z utworu to "prawo cytatu" czy też związane z cytowaniem obowiązki także nie mają zastosowania. Sam jestem jednak ciekaw jak to się rozwinie w przyszłości. Zastanawiam się przykładowo czy "właściciele" treści nie będą próbować dochodzić roszczeń w oparciu o inne podstawy np. ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
2014-04-09

Dominika: Witam. Prowadzę bloga wnętrzarskiego. Jeśli opisuję dany styl we wnętrzu i pobieram zdjęcie z internetu obrazujące co miałam na myśli a następnie umieszczam w poście i podlinkowuję stronę z której pochodzi zdjęcie oraz podpisuję pod zdjęciem z jakiej strony go udostępniam, według prawa, działanie takie jest legalne czy nie? Pozdrawiam, Dominika
2017-04-10

Tomasz Zalewski: Generalnie korzystanie z cudzych utworów (w tym wypadku fotografii) wymaga zgody autora. Pobranie i zamieszczenie na własnej stronie czyjegoś zdjęcia wymaga takiej zgody, chyba, że autor wprost taką zgodę wyraził (np. w regulaminie strony). Najlepiej zapytać o tę zgodę autora - wystarczy zgoda w formie e-maila. Fakt zamieszczenia linku i podpisania zdjęcia nie zmienia tego. Natomiast linkować można bez konieczności pytania o zgodę.
2017-04-10
Dodaj komentarz
Nick/Pseudonim
WWW
Treść
Subskrybuj

Powiadamiaj mnie o nowych komentarzach do tego artykułu
E-mail (ukryty)


O serwisie

Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.

BLOG ARCHIWALNY

O autorach
Prawo konsumenckie
Ostatnie komentarze
Parts Store komentuje Strategia i jeszcze raz strategia
Archiwum
Tagi
prawo autorskie (33)e-commerce (20)Internet (18)artykuły prasowe (18)Nowe prawo konsumenckie (17)
naruszenie prawa w internecie (14)dane osobowe (13)orzecznictwo TSUE (13)konsumenci (13)cloud computing (12)znaki towarowe (11)regulaminy (11)e-handel (11)opłaty reprograficzne (11)sklep internetowy (11)e-sklep (11)licencje (10)Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (10)orzecznictwo sądów polskich (10)numer IP (10)e-sprzedaż (9)własność intelektualna (8)webinarium (8)sprzedaż w internecie (8)klauzule abuzywne (8)handel elektroniczny (8)udostępnianie danych osobowych (7)informatyka śledcza (7)bezpieczeństwo danych (7)identyfikacja po numerze IP (7)linkowanie (7)opłaty od urządzeń i czystych nośników (7)copyright levies (7)prawo europejskie (7)odpowiedzialność host provider'ów (6)identyfikacja sprawcy w internecie (6)Znalezione Polubione (6)hosting provider (6)sprawy sądowe (6)nowe technologie (6)dyrektywy (6)licencja (6)utwory (6)TSUE (6)oprogramowanie (6)platforma ODR (5)kopia (5)embeding (5)prawnicy (5)prawo konsumenckie (5)umowy prawnoautorskie (5)forum internetowe (5)service provider (5)poufność (5)dowody (5)orzeczenia (5)technologie (5)spory konsumenckie (5)dozwolony użytek (5)embedding (5)utwór (4)blockchain (4)embed (4)usługi świadczone drogą elektroniczną (4)umowy prawno-autorskie (4)linking (4)autorskie prawa majątkowe (4)wyczerpanie prawa (4)retencja danych (4)wyszukiwarka (4)RODO (4)użytek prywatny (4)prawa pokrewne (4)chmura (4)reklama (4)rozpowszechnianie (4)ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (4)dane (4)telekomunikacja (4)program komputerowy (4)copyrights (4)embedowanie (4)ADR (4)dokumenty elektroniczne (4)bazy danych (4)zamówienia publiczne (4)sprzedaż (4)monitorowanie użytkowników (3)baza danych (3)ryzyka cloud computing (3)Usedsoft (3)inwigilacja w sieci (3)sprzedaż programu (3)link (3)treści (3)bitcoin (3)ochrona baz danych (3)utwory przyszłe (3)EuroZamowienia.pl (3)monitorowanie treści (3)hosting (3)Oracle (3)umowy o przeniesienie praw autorskich (3)art. 14 uśude (3)domeny (3)ukierunkowane (2)udostępnianie utworu (2)ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (2)metawyszukiwarka (2)reklamacje (2)właściwości pliku (2)blog (2)sklepy internetowe (2)cyberbezpieczeństwo (2)dyrektywa o handlu elektronicznym (2)przeniesienie autorskich praw majątkowych (2)NDA (2)naruszenia praw autorskich (2)Chambers & Partners (2)Uber (2)prawa autorskie do strony (2)Google (2)tajemnica przedsiębiorstwa (2)zakupy internetowe (2)legalny użytkownik (2)strona internetowa (2)kancelaria prawna (2)LegalTech (2)wiarygodna wiadomość (2)koszt retencji danych (2)ukierunkowana (2)promocja (2)Facebook (2)prawa producentów fonogramów (2)metawyszukiwarki (2)licencja pudełkowa (2)varia (2)ankiety online (2)GIODO (2)SaaS (2)UOKiK (2)internet rzeczy (2)SABAM. Scarlet Extended (2)Platformy internetowe (2)umowa o zachowaniu poufności (2)aplikacje mobilne (2)spory transgraniczne (2)dyrektywa 2001/29 (2)cookies (2)Svensson (2)organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (2)usługi prawne (2)nadania (2)dyrektywa w sprawie ochrony programów komputerowych (2)FinTech (2)sztuczna inteligencja (2)dystrybucja (2)audyt oprogramowania (2)prawo angielskie (2)cloud computing dla prawników (2)administrator forum internetowego (2)UKE (1)egzemplarz (1)Procurement Explorer (1)sieci peer-to-peer (1)atak hakerski (1)fan page (1)bring your own device (1)prawo odstąpienia (1)Dostawcy treści online (1)ACTA (1)artystyczne wykonanie (1)MS Word (1)tłumaczenie (1)Proseed (1)nowa ustawa (1)samochody autonomiczne (1)cross-border portability (1)prawa artystów wykonawców (1)usługi cyfrowe (1)Deutsche Grammophon (1)domena krajowa (1)artificial intelligence (1)eksport danych (1)korzystanie z dzieła w domenie publicznej (1)e-discovery (1)partnerstwo innowacyjne (1)QC Leisure (1)Pinckney C-170/12 (1)Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (1)Google Reader (1)konkurs w internecie (1)zmowy przetargowe (1)mechanizm opt-out (1)ochrona dóbr osobistych (1)public viewing (1)dyrektywa 2009/24 (1)trade secrets (1)rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 (1)OHIM (1)Aula Polska (1)odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych (1)ochrona wizerunku (1)prawo do nadań (1)odpowiedzialność pośredników (1)rejestracja domen (1)kwalifikowany certyfikat (1)nadawcy radiowi i telewizyjni (1)wprowadzenie do obrotu (1)BSA (1)ograniczenia przeniesienia praw (1)plagiat ukryty (1)WIPO (1)trwały nośnik (1)cyfrowa transformacja (1)ICANN (1)ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (1)Europejski Trybunał Praw Człowieka (1)aplikacja mobilna (1)plagiat (1)wspólnotowy znak towarowy (1)operatorzy witryn indeksujących (1)dane nieosobowe (1)gry hazardowe (1)podpis elektroniczny (1)umowy na odległość (1)druk 3D (1)smart contracts (1)adaptacje filmowe utworów (1)patent (1)serwis społecznościowy (1)RODO w ubezpieczeniach (1)BYOD (1)ustawa inwigilacyjna (1)Jednolity rynek cyfrowy (1)koszty cloud computing (1)patenty (1)dostawcy usług cyfrowych (1)pobranie (1)właściwość sądu (1)odpowiedzialność za szkody (1)geoblokowanie (1)dyrektywa 2011/77/UE (1)screening (1)klasyfikacja nicejska (1)operator usług kluczowych (1)Coditel no. 1. (1)stosowne wynagrodzenie (1)jurysdykcja (1)baza EBD (1)sprzedaż serwisu (1)usługi dotyczące opakowań z cudzym znakiem (1)ambush marketing (1)domena publiczna (1)non disclosure agreement (1)startup (1)Royal Wedding (1)Murphy (1)Creative Commons (1)Coty Germany C-360/12 (1)EUIPO (1)prawo właściwe (1)prawa do fotografii produktów (1)czytnik (1)odbiorniki RTV w pokojach hotelowych (1)ochrona prywatności (1)transmisja (1)Pez Hejduk (C-441/13) (1)YouTube (1)monitoring internetu (1)ochrona opisów produktów (1)kwalifikowany podpis elektroniczny (1)alternatywne metody rozstrzygania sporów (1)podatki (1)statystyka (1)Unijne rozporządzenie nr 2015/2424 (1)sunrise period (1)zasady etyki (1)synchronizacja (1)korzystanie z utworów w postępowaniach sądowych (1)certyfikat (1)social media (1)plagiat jawny (1)unijny znak towarowy (1)usługi płatnicze (1)ETIAS (1)loterie (1)podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem (1)wiarygodne zawiadomienie (1)ethereum (1)
więcej...
Poznaj inne nasze serwisy

Blog W ramach regulacji
Blog EuroZamowienia.pl
Blog kodeksWpracy.pl
Blog PrzepisNaEnergetyke.pl

Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz dla prawidłowego funkcjonowania strony. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo poprzez ustawienia przeglądarki lub wyrażenie zgody poniżej. Możliwe jest także wyłączenie cookies poprzez ustawienia przeglądarki, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności.Akceptuję