2013-03-04
Dostęp do informacji prawnej: jest lepiej, ale czekamy na więcej

Ubiegły rok był w mojej ocenie „przełomowy” pod kątem liczby wprowadzonych udogodnień dla przedsiębiorców. Z wielu z nich sam korzystam na co dzień, i choć mają pewne mankamenty i niedociągnięcia, to jednak takie rozwiązanie jak KRS online czy baza ISAP znacznie ułatwiają codzienną pracę, także prawnikom. Jednym słowem: czekamy na więcej! A tymczasem podsumujmy co już mamy.

Zmianą, która najbardziej chyba ucieszyła przedsiębiorców, jest serwis umożliwiający pobranie odpisu KRS online. Od lipca 2012 roku nie trzeba się już martwić czy odpis z KRS, który leży na biurku jest jeszcze aktualny (zwyczajowo przyjmowało się, że aktualny jest przez trzy miesiące od daty wydania). Wystarczy pobrać odpowiedni dokument ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, i  - w sposób graniczący z pewnością - można określić czy osoba podpisująca kontrakt jest upoważniona do reprezentowania spółki, a jego wydruk zastąpi tradycyjny odpis z pieczęciami sądu. Zainteresowanych szczegółami odnośnie tego serwisu Ministerstwa odsyłam do Legal Alertu na naszej stronie internetowej.

Sama wyszukiwarka MS bywa irytująca. Korzystam z tego serwisu regularnie, a mimo to znalezienie odpowiedniego podmiotu wymaga zwykle kilku podejść – a to zapomnę wybrać odpowiedni rejestr (wybór jest pomiędzy rejestrem „przedsiębiorcy” lub, na co dzień w ogóle mi nieprzydatnym, rejestrem „stowarzyszenia, inne organizacje społ. i zawodowe, fundacje, ZOZ”), a to pomylę się wpisując kod captcha, który bywa zupełnie nieczytelny nie tylko dla komputerów i wszelkiego rodzaju botów, ale też dla mnie, jako zwykłego użytkownika.

Odpowiedzią na niedociągnięcia interfejsu MS jest serwis aktualnyodpis.pl, bodajże pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku. Serwis pozwala przeszukiwać bazę danych Ministerstwa bez konieczności korzystania z serwisu MS (i co za tym idzie bez konieczności użycia captcha), co bardzo przyspiesza znalezienie potrzebnej informacji. Aplikację można też pobrać na urządzenia z systemem iOS.

Pytanie tylko jak twórcy tego serwisu, który jest przedsięwzięciem w pełni prywatnym,  poradzili sobie z kwestią naruszenia prawa do bazy danych, które nie tylko przysługuje Skarbowi Państwa, ale co ważniejsze – może on żądać z tego tytułu wynagrodzenia (więcej o prawie do bazy danych wkrótce). Inna kwestia to sposób zarabiania na aplikacji. Pomysł na biznes opiera się (chyba) na sentymencie do pieczątek urzędowych: samo korzystanie z serwisu jest bezpłatne, za darmo można też zamówić elektroniczną wersję odpisu (przesyłana na wskazany adres e-mail), natomiast odpłatne jest zamówienie papierowego odpisu papierowego „z pieczęciami”. Ale skoro odpis elektroniczny i wersja papierowa „z pieczęciami” są równoważne, to dlaczego użytkownicy płacą za coś co można mieć za darmo? Chyba z sentymentu do pieczątek…

Kolejna, ułatwiająca życie nowość to tzw. tryb s-24, czyli możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet w ciągu doby od chwili złożenia wniosku. Podobny system -  Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – jest przeznaczony dla przedsiębiorców indywidualnych.

Tryb s-24 to z pewnością krok naprzód, chociaż minusem całej procedury jest konieczność zaakceptowania standardowego formularza umowy. Każda modyfikacja zawartej umowy odbywa się już niestety w sposób tradycyjny.  Inny minus wynika z informacji, którą otrzymuje zalogowany do serwisu użytkownik:

Wszystkie osoby podpisujące w chwili składania wniosku w trybie S24 powinny znajdować się przy tym samym komputerze w celu podpisania dokumentów i/lub wniosk.

Nie jest to więc system, który działa zupełnie „na odległość”, a szkoda. Więcej informacji o zakładaniu spółek przez Internet można znaleźć w Legal Alercie autorstwa Anity Barcewicz.

Nie do pogardzenia jest także ISAP, czyli Internetowy System Aktów Prawnych, serwis zawierający wszystkie ustawy i rozporządzenia dostępne w formacie PDF, który zastąpił papierowe wydania Dzienników Ustaw i Monitora Polskiego.

System jest dość dobrze wypozycjonowany – wpisując w wyszukiwarce hasło „ustawa prawo autorskie” link do ISAP’u pojawia się jako drugi, zaraz po Wikipedii. Jest to bardzo wygodny sposób na dotarcie do odpowiedniego aktu prawnego, jeżeli korzysta się z tabletu. Warunkiem jest jednak, aby wiedzieć  - chociaż w przybliżeniu - o jakie rozporządzenie lub ustawę chodzi.

I, na koniec, ogólnoeuropejski serwis TM View, działający w ramach serwisu europa.eu (oficjalna domena Unii Europejskiej), który istnieje od 2010 r., ale dopiero ostatnio objął swoim zasięgiem całą Unię Europejską. Serwis grupuje w jednym miejscu bazy danych urzędów patentowych w Europie, a także OHIM i WIPO. Na marginesie, jako jedna z ostatnich dołączyła do niego Polska w grudniu 2012 r, ale tylko o niecały miesiąc wyprzedziły nas Niemcy.

Serwis pozwala w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy znak towarowy, który planujemy zarejestrować, nie został już zarejestrowany w innych krajach. Nawet bez pomocy prawnika będziemy w stanie przewidzieć, skąd mogą przyjść potencjalne problemy.

Co następne?

Wszystkie powyższe serwisy znacznie ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej, ale nadal trzeba iść dalej i tworzyć kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców i obywateli.

Gdybym jako prawnik mógł wskazać obszary warte usprawnienia, byłoby to z pewnością stworzenie centralnej, sensownej bazy danych zawierającej orzeczenia sądowe, w której byłyby dostępne wszystkie (także te niepublikowane) orzeczenia sądów wszystkich instancji. Bazy danych orzeczeń poszczególnych sądów jak i poszczególnych wydziałów istnieją, ale brakuje narzędzia, które pozwoli jednocześnie i sprawnie przeszukiwać je łącznie.

Inna sprawa to generalnie większa transparentność całego wymiaru sprawiedliwości. Na stronie większości kancelarii każdy znajdzie informacje o wszystkich zatrudnionych prawnikach, a także ich (zawodowe) dane kontaktowe – adres email i numer telefonu. Czemu podobnego systemu nie mogą stosować sądy czy prokuratorzy? Podstawowe informacje na temat sędziego, który będzie prowadził moją rozprawę z pewnością nie zaszkodzą. Np. informacje na temat orzeczeń wydawanych przez niego w przeszłości. Więcej jawności! Naprawdę nie ma się czego bać.

 

 

Autorem tekstu jest Paweł Lipski


Komentarze
AC Adwokat: Rzeczywiście wszystkie opisane ułatwienia są bardzo przydatne dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowanie popieram pomysł utworzenia centralnej bazy danych z wszystkimi orzeczeniami sądowymi. Co zaś się tyczy stworzenia baz z danymi sędziów i prokuratorów podchodziłabym do tego pomysłu z dużą ostrożnością... Myślę, że nie szybko spotka się on z aprobatą, o ile w ogóle, co nie znaczy, że nie powinien być wzięty pod uwagę :)
2013-08-30

rebelman: Wspomniana w treści artykułu aplikacja www.aktualnyodpis.pl chyba mocno ewoluowała dając możliwość nie tylko odnalezienia przedsiębiorców z KRS ale również z CEIDG. Można zrobić to niezwykle sprawnie a co ważniejsze pobrać z jednego miejsca aktualny dokument Urzędowy odpowiednio z KRS lub CEIDG. Wprowadzili (chyba niedawno) również możliwość weryfikacji statusu VAT co znacząco ułatwia weryfikację kontrahentów biznesowych. Należy docenić raport jaki się otrzymuje po weryfikacji przedsiębiorcy. I to na dodatek za darmo. Ciekawe na czym zarabiają? wszystko pod marką POLMAN. Sprawdziłem - spółka giełdowa. Polecam
2017-07-10
Dodaj komentarz
Nick/Pseudonim
WWW
Treść
Subskrybuj

Powiadamiaj mnie o nowych komentarzach do tego artykułu
E-mail (ukryty)


O serwisie

Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.

BLOG ARCHIWALNY

O autorach
Prawo konsumenckie
Ostatnie komentarze
Parts Store komentuje Strategia i jeszcze raz strategia
Archiwum
Tagi
prawo autorskie (33)e-commerce (20)Internet (18)artykuły prasowe (18)Nowe prawo konsumenckie (17)
naruszenie prawa w internecie (14)dane osobowe (13)orzecznictwo TSUE (13)konsumenci (13)cloud computing (12)znaki towarowe (11)regulaminy (11)e-handel (11)opłaty reprograficzne (11)sklep internetowy (11)e-sklep (11)licencje (10)Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (10)orzecznictwo sądów polskich (10)numer IP (10)e-sprzedaż (9)własność intelektualna (8)webinarium (8)sprzedaż w internecie (8)klauzule abuzywne (8)handel elektroniczny (8)udostępnianie danych osobowych (7)informatyka śledcza (7)bezpieczeństwo danych (7)identyfikacja po numerze IP (7)linkowanie (7)opłaty od urządzeń i czystych nośników (7)copyright levies (7)prawo europejskie (7)odpowiedzialność host provider'ów (6)identyfikacja sprawcy w internecie (6)Znalezione Polubione (6)hosting provider (6)sprawy sądowe (6)nowe technologie (6)dyrektywy (6)licencja (6)utwory (6)TSUE (6)oprogramowanie (6)platforma ODR (5)kopia (5)embeding (5)prawnicy (5)prawo konsumenckie (5)umowy prawnoautorskie (5)forum internetowe (5)service provider (5)poufność (5)dowody (5)orzeczenia (5)technologie (5)spory konsumenckie (5)dozwolony użytek (5)embedding (5)utwór (4)blockchain (4)embed (4)usługi świadczone drogą elektroniczną (4)umowy prawno-autorskie (4)linking (4)autorskie prawa majątkowe (4)wyczerpanie prawa (4)retencja danych (4)wyszukiwarka (4)RODO (4)użytek prywatny (4)prawa pokrewne (4)chmura (4)reklama (4)rozpowszechnianie (4)ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (4)dane (4)telekomunikacja (4)program komputerowy (4)copyrights (4)embedowanie (4)ADR (4)dokumenty elektroniczne (4)bazy danych (4)zamówienia publiczne (4)sprzedaż (4)monitorowanie użytkowników (3)baza danych (3)ryzyka cloud computing (3)Usedsoft (3)inwigilacja w sieci (3)sprzedaż programu (3)link (3)treści (3)bitcoin (3)ochrona baz danych (3)utwory przyszłe (3)EuroZamowienia.pl (3)monitorowanie treści (3)hosting (3)Oracle (3)umowy o przeniesienie praw autorskich (3)art. 14 uśude (3)domeny (3)ukierunkowane (2)udostępnianie utworu (2)ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (2)metawyszukiwarka (2)reklamacje (2)właściwości pliku (2)blog (2)sklepy internetowe (2)cyberbezpieczeństwo (2)dyrektywa o handlu elektronicznym (2)przeniesienie autorskich praw majątkowych (2)NDA (2)naruszenia praw autorskich (2)Chambers & Partners (2)Uber (2)prawa autorskie do strony (2)Google (2)tajemnica przedsiębiorstwa (2)zakupy internetowe (2)legalny użytkownik (2)strona internetowa (2)kancelaria prawna (2)LegalTech (2)wiarygodna wiadomość (2)koszt retencji danych (2)ukierunkowana (2)promocja (2)Facebook (2)prawa producentów fonogramów (2)metawyszukiwarki (2)licencja pudełkowa (2)varia (2)ankiety online (2)GIODO (2)SaaS (2)UOKiK (2)internet rzeczy (2)SABAM. Scarlet Extended (2)Platformy internetowe (2)umowa o zachowaniu poufności (2)aplikacje mobilne (2)spory transgraniczne (2)dyrektywa 2001/29 (2)cookies (2)Svensson (2)organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (2)usługi prawne (2)nadania (2)dyrektywa w sprawie ochrony programów komputerowych (2)FinTech (2)sztuczna inteligencja (2)dystrybucja (2)audyt oprogramowania (2)prawo angielskie (2)cloud computing dla prawników (2)administrator forum internetowego (2)UKE (1)egzemplarz (1)Procurement Explorer (1)sieci peer-to-peer (1)atak hakerski (1)fan page (1)bring your own device (1)prawo odstąpienia (1)Dostawcy treści online (1)ACTA (1)artystyczne wykonanie (1)MS Word (1)tłumaczenie (1)Proseed (1)nowa ustawa (1)samochody autonomiczne (1)cross-border portability (1)prawa artystów wykonawców (1)usługi cyfrowe (1)Deutsche Grammophon (1)domena krajowa (1)artificial intelligence (1)eksport danych (1)korzystanie z dzieła w domenie publicznej (1)e-discovery (1)partnerstwo innowacyjne (1)QC Leisure (1)Pinckney C-170/12 (1)Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (1)Google Reader (1)konkurs w internecie (1)zmowy przetargowe (1)mechanizm opt-out (1)ochrona dóbr osobistych (1)public viewing (1)dyrektywa 2009/24 (1)trade secrets (1)rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 (1)OHIM (1)Aula Polska (1)odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych (1)ochrona wizerunku (1)prawo do nadań (1)odpowiedzialność pośredników (1)rejestracja domen (1)kwalifikowany certyfikat (1)nadawcy radiowi i telewizyjni (1)wprowadzenie do obrotu (1)BSA (1)ograniczenia przeniesienia praw (1)plagiat ukryty (1)WIPO (1)trwały nośnik (1)cyfrowa transformacja (1)ICANN (1)ustawa z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (1)Europejski Trybunał Praw Człowieka (1)aplikacja mobilna (1)plagiat (1)wspólnotowy znak towarowy (1)operatorzy witryn indeksujących (1)dane nieosobowe (1)gry hazardowe (1)podpis elektroniczny (1)umowy na odległość (1)druk 3D (1)smart contracts (1)adaptacje filmowe utworów (1)patent (1)serwis społecznościowy (1)RODO w ubezpieczeniach (1)BYOD (1)ustawa inwigilacyjna (1)Jednolity rynek cyfrowy (1)koszty cloud computing (1)patenty (1)dostawcy usług cyfrowych (1)pobranie (1)właściwość sądu (1)odpowiedzialność za szkody (1)geoblokowanie (1)dyrektywa 2011/77/UE (1)screening (1)klasyfikacja nicejska (1)operator usług kluczowych (1)Coditel no. 1. (1)stosowne wynagrodzenie (1)jurysdykcja (1)baza EBD (1)sprzedaż serwisu (1)usługi dotyczące opakowań z cudzym znakiem (1)ambush marketing (1)domena publiczna (1)non disclosure agreement (1)startup (1)Royal Wedding (1)Murphy (1)Creative Commons (1)Coty Germany C-360/12 (1)EUIPO (1)prawo właściwe (1)prawa do fotografii produktów (1)czytnik (1)odbiorniki RTV w pokojach hotelowych (1)ochrona prywatności (1)transmisja (1)Pez Hejduk (C-441/13) (1)YouTube (1)monitoring internetu (1)ochrona opisów produktów (1)kwalifikowany podpis elektroniczny (1)alternatywne metody rozstrzygania sporów (1)podatki (1)statystyka (1)Unijne rozporządzenie nr 2015/2424 (1)sunrise period (1)zasady etyki (1)synchronizacja (1)korzystanie z utworów w postępowaniach sądowych (1)certyfikat (1)social media (1)plagiat jawny (1)unijny znak towarowy (1)usługi płatnicze (1)ETIAS (1)loterie (1)podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem (1)wiarygodne zawiadomienie (1)ethereum (1)
więcej...
Poznaj inne nasze serwisy

Blog W ramach regulacji
Blog EuroZamowienia.pl
Blog kodeksWpracy.pl
Blog PrzepisNaEnergetyke.pl

Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz dla prawidłowego funkcjonowania strony. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo poprzez ustawienia przeglądarki lub wyrażenie zgody poniżej. Możliwe jest także wyłączenie cookies poprzez ustawienia przeglądarki, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności.Akceptuję