Wybrane linki dotyczące prawa własności intelektualnej i technologii opublikowane w styczniu 2016 r. z krótkim autorskim komentarzem. Więcej informacji nt. tego cyklu oraz linki do bezpośrednich źródeł tego wyboru w pierwszym wpisie.
Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących zagadnień prawnych związanych – mówiąc ogólnie - z aktywnością w Internecie. Rok 2014 przyniósł wręcz wysyp takich orzeczeń, z których co najmniej kilka będzie miało istotny wpływ na praktykę i rozwój doktryny prawa. Większość z nich była na bieżąco komentowana, a niektóre stały się nawet przedmiotem zainteresowania mainstreamowych mediów, czego najlepszym przykładem może być wyrok Trybunału w sprawie Google Spain dotyczący tzw. prawa do zapomnienia. W natłoku informacji warto jednak od czasu do czasu robić podsumowania, chociażby po to, by upewnić się, że to, co pamiętamy z informacji prasowych pokrywa się z rzeczywistą treścią orzeczeń Trybunału. Stąd pomysł na listę orzeczeń Trybunału wydanych w ciągu ostatnich 3 lat, które mają, w mojej subiektywnej ocenie, najistotniejsze znaczenie dla spraw z zakresu własności intelektualnej w Internecie.
Zgodnie z wczorajszym wyrokiem NSA administratorzy portali internetowych mogą udostępniać dane użytkowników podmiotom prywatnym (a nie jak twierdziła część portali wyłącznie organom Państwa). Czy sprawa wytyczy nowe podejście do ścigania naruszeń w sieci?
Na prośbę wielu uczestników webinarium zamieszczamy zbiór podstawowych materiałów, które były omawiane w trakcie webinarium. Na zbiór ten składa się uporządkowana tematycznie lista linków oraz wyciąg z omawianych przepisów prawnych.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym kolejnym webinarium, w czasie którego kontynuować będziemy temat z poprzedniego spotkania („Naruszenie prawa w Internecie – jak je udowodnić?”). Ze strony uczestników webinarium padło wiele pytań dotyczących możliwości ustalania danych osobowych naruszyciela. Uznaliśmy, że wątek ten jest na tyle interesujący, iż zasługuje na osobne omówienie.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.