Prace nad ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r., komentowaną przez nas na blogu, dobiegły końca - została ona podpisana przez Prezydenta 17 czerwca 2014 r. i ogłoszona 24 czerwca 2014 r. (Dz. U. 2014, poz. 827). Zgodnie z art. 55 ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia tj. 25 grudnia 2014 r., czyli w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.
Jak wspominaliśmy już w poprzednich wpisach, wkrótce czekają nas istotne zmiany w zakresie prawa ochrony konsumentów, które istotnie wpłyną m.in. na działalność sklepów internetowych. Jak słusznie zauważyła jedna z naszych czytelniczek, jakoś niewiele się mówi w mediach na ten temat. Postanowiliśmy zatem aktywniej włączyć się w rozwój dyskusji publicznej, czego efektem jest artykuł „Prawo unijne wymusi zmiany u sprzedawców internetowych”, który napisałem wspólnie z Aleksandrą Kunkiel-Kryńską, a który ukazał się w dzisiejszej Rzeczpospolitej.
Zachęcamy wszystkich do lektury oraz do samodzielnej analizy projektów nowelizacji. Nowelizacji, która obejmie, co ważne, a co wciąż nie doczekało się wystarczającego zainteresowania mediów, także przepisy kodeksu cywilnego w zakresie ostatnim raz zmienianym w roku 1996. Wygląda zatem na to, że wszyscy prawnicy, którzy skończyli studia ponad 17 lat temu, będą musieli obowiązkowo zaktualizować swoją wiedzę.
Autorem tego wpisu jest Tomasz Zalewski
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjął, że dozwolony jest obrót programem komputerowym pobranym z serwera producenta za zapłatą wynagrodzenia odpowiadającego cenie sprzedaży, jeżeli korzystanie z niego odbywa się na podstawie umowy licencyjnej zawartej na czas nieoznaczony, nawet gdy ta umowa licencyjna zabrania dalszego obrotu danym programem komputerowym. Taka konkluzja wynika z przedstawionej przez Trybunał analizy art. 4 ust.2 i 5 ust. 1 dyrektywy 2009/24/WE w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych. Z uzasadnienia wyroku jasno wynika, że jego tezy nie powinny być przenoszone na przedmioty prawa autorskiego inne niż programy komputerowe. Pojawiające się niekiedy komentarze, że wyrok stanowi podstawę do obrotu używanymi plikami mp3 czy ebook’ami wydają się więc iść za daleko.
Autorką tego artykułu jest Aleksandra Kunkiel-Kryńska, prawnik w kancelarii Wierzbowski Eversheds.
Pisaliśmy niedawno o założeniach projektu rozporządzenia z dnia 11 października 2011 r. w sprawie wspólnego europejskiego prawa sprzedaży (tzw. „Niebieski przycisk”, „Instrument Opcjonalny”). Akcja propagandowa rozporządzenia trwa. Dnia 9-10 listopada miała miejsce w Warszawie międzynarodowa konferencja, która została zatytułowana przez organizatorów (w tym polską Prezydencję oraz Komisję Europejską) „Europejskie Prawo Kontraktowe – znoszenie barier rynku wewnętrznego dla wzrostu”. Mieliśmy przyjemność w niej uczestniczyć.
Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.
BLOG ARCHIWALNY