W dniu 1 grudnia 2011 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie Painer przeciwko SVGH (C-145-10), której głównym wątkiem była ochrona prawnoautorska fotografii portretowej. Wyrok stanowi ciekawe uzupełnienie wcześniejszego wyroku TSUE w sprawie Infopaq, w którym Trybunał uznał, że nawet 11 następujących po sobie słów może korzystać z ochrony prawnoautorskiej. Może też okazać się pomocny w rozwiązaniu często występujących w praktyce problemów czy dany wytwór działalności człowieka jest czy nie jest utworem.
Zapraszam do lektury mojego artykułu, który ukazał się w wydanym dzisiaj 17 numerze magazynu Proseed w dziale Prawo.
Pisaliśmy już na tym blogu o technologii „z chmury”. Jedną z konkluzji naszego wpisu było, że papierkiem lakmusowym bezpieczeństwa korzystania z usług w chmurze będzie włączenie tej technologii do arsenału IT firm prawniczych. Wynikało to z obserwacji, że dla prawników ryzyko związane z poufnością informacji będzie zawsze pierwszoplanową kwestią.
Nie ukrywam, że właśnie z tego powodu śledzę regularnie wypowiedzi na ten temat przedstawicieli korporacji prawniczych w różnych krajach. Ostatnio o zgodności z etyką prawniczą korzystania z usług w chmurze wypowiedziały się komisje etyki wykonywania zawodu w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Północnej Karolinie oraz Pensylwanii (informacja via blog LawSites Roberta Amrogi).
Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.
BLOG ARCHIWALNY