W styczniu informowaliśmy o wejściu w życie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, na podstawie której utworzono tzw. rejestr podmiotów uprawnionych, prowadzony przez Prezesa UOKiK. Dla przypomnienia – podmiot wpisany do rejestru jest uprawniony do rozwiązywania sporów pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami w trybie i na zasadach opisanych w ustawie.
Zapraszam do lektury wpisu o konsumenckich ADR autorstwa Macieja Jóźwiaka z naszego kancelaryjnego bloga LepszaTaktyka.pl.
W dniu 10 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Nakłada ona szereg obowiązków informacyjnych na przedsiębiorców, którzy zdecydują się uczestniczyć w pozasądowym systemie rozwiązywania sporów z konsumentami. Obowiązki takie dotyczą zarówno sklepów stacjonarnych, jak i sklepów internetowych.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 21 ustawy o prawach konsumenta, każdy sprzedawca najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa musi powiadomić konsumenta o możliwościach skorzystania z pozasądowych metod rozwiązywania sporów związanych z zawieraną umową. W połowie lutego na mocy Rozporządzenia 524/2013/UE pojawi się nowa taka metoda – platforma ODR. Więcej na ten temat na naszym blogu we wpisie pt. Wirtualne rozstrzyganie sporów konsumenckich już wkrótce możliwe.
Unia Europejska tworzy internetową platformę ODR, czyli platformę elektroniczną umożliwiającą zgłoszenie sprawy podmiotowi ADR przez Internet i rozwiązanie sporu bez obecności stron. Platforma startuje w połowie lutego 2016 roku. Jednakże już od 9 stycznia 2016 r. należy informować klientów o możliwości rozwiązywania sporów drogą elektroniczną za pomocą unijnej platformy.
Mamy przyjemność być patronem ogólnopolskiego konkursu "IP Challenge", mającego na celu wyłonienie studentów o największej wiedzy z zakresu prawa własności intelektualnej.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Zwięźle i praktycznie o nowych technologiach oraz prawie własności intelektualnej i jego zastosowaniu w sieci.